Zainteresowania naukowe
Prace badawcze prowadzone przez prof. Rafała Suwińskiego są ściśle związane z jego zainteresowaniami klinicznymi. Profesor Suwiński posiada wieloletnie doświadczenie we wdrożeniach najnowszych technik radioterapii: napromieniania stereotaktycznego
z wykorzystaniem przyspieszacza liniowego, wdrożeniach klinicznych systemu Cyber Knife, leczenia z bramkowaniem oddechowym, brachyterapii skojarzonej z teleterapią. Inne prace badawcze dotyczą oceny tolerancjii skuteczności nowych schematów frakcjonowania radioterapii w leczeniu chorych na raka gruczołu krokowego, płuca i odbytnicy. Profesor Suwiński jest od wielu lat zaangażowany w badania polegające na ocenie tolerancji
i skuteczności radioterapii prowadzonej przez 7 dni w tygodniu (włącznie z sobotami
i niedzielami). Prace dotyczące tego zagadnienia są unikalne w skali światowej i cieszą się dużym zainteresowaniem środowiska naukowego.
Zainteresowania badawcze profesora Suwińskiego obejmują też poszukiwania i wdrożenia nowych markerów prognostycznych i predykcyjnych w radioterapii i w radiochemioterapii. Wykorzystanie takich markerów pozwala, w wielu przypadkach, przewidzieć odpowiedź na leczenie. Może to być podstawą dla optymalizacji i indywidualizacji stosowanych metod terapeutycznych.
Profesor Suwiński posiada też doświadczenie w realizacji badań klinicznych prowadzonych we współpracy z firmami podejmującymi ocenę działania nowych leków. Dotyczy to zwłaszcza badań w grupach chorych na zaawansowanego raka płuca, u których standardowe metody terapeutyczne wykazują niezadowalającą skuteczność.